Bodymod Essentials






Namn: Labret med metallisk kula
SKU: Labret-106
Brand: Bodymod Essentials
Låstyp: Utvändig tråd
Typ av smycke: Flatback, Labret
Placering: Tragus, Spiderbite, Snakebite, Medusa, Madonna, Lower labret, Örsnibb, Helix, Conch, Forward helix, Angelbite
Kulstorlek: 4 mm.
Pläteringstyp: Standardplätering
Antal enheter: 1
Design: Enkel
Är smycket pläterat?: Ja, kulan
Smycket du har klickat på är en mycket simpel labret, men kulan som sitter på toppen av smycket är något mycket speciellt. Med detta smycke har man tagit något så simpelt som en blank stav, för att kunna framhäva den extraordinära kulan som sitter på smycket.
Smycket och kulan är nämligen gjorda av kirurgiskt stål som smycket också får sin blanka färg ifrån. Den enda skillnaden är att kulan har belagts för att ge en metallisk look, vilket också medför att kulan får ett snyggt färgspel i sig. Smycket mäter 1,2 mm i trådtjockhet och du har möjligheten att välja mellan flera olika längder – detta gör att denna labret passar bra till en Madonna eller Medusa piercing.
Utöver att du själv kan välja längden på smycket, så kan du även välja färg på den ovannämnda toppkulan. Du kan välja mellan flera olika färger, bland annat vit och multifärgat. Det intressanta med kulan är det färgspel den har – om du till exempel väljer en blå toppkula kommer den innehålla andra närliggande färger, som lila och grön.
Daglig användning
Smycket är designat för dagligt bruk. Det är inte troligt att det orsakar någon irritation vid daglig användning.
Biokompatibilitet
Smycket är tillverkat i ett material som är populärt för kroppssmycken och kan bäras av de flesta utan att orsaka några reaktioner.
Vattentäthet
Metallsammansättningen och/eller hantverket i detta smycke gör det känsligt för vatten och svett.
Livslängd
Det här smycket är delvis hållbart. Med rätt skötsel och förvaring kan det hålla i upp till 1 år.
Lätt att ta på/av
Det är ganska enkelt att ta på/av detta smycke. Inget verktyg krävs, bara lite tålamod och stadiga händer.
Recensioner
5.01 recensioner
Rating
Mycket vacker
Liten och vacker, stjälken är inte för lång. Perfekt för en cimp.
Recension av Elvi