







Namn: Ring av titan med gångjärn och tre chevron-ringar
SKU: Ring-176
Brand: Bodymod Trend
Trådtjocklek: 1.2 mm.
Låstyp: Gångjärn
Typ: Barbell
Placering: Forward helix, Daith, Helix, Örsnibb, Septum
Material: Titan
Pläteringstyp: PVD - beläggning
Antal enheter: 1
Är smycket pläterat?: Ja, hela smycket
Det är svårt att hitta en piercingring med en så pass imponerande design som den här. Utöver gångjärnslåsningen har detta smycke tre chevron-formade ringar som gör det till ett riktigt iögonfallande smycke till din septum eller öronpiercing.
Ringen är gjord av titan G23 så att du får det bästa för din piercing. Piercingsmycken av titan är säkra för alla hudtyper så välj hypoallergent titan till din piercing och slappna av.
Ringen kommer med en tjocklek på 1,2 mm och en diameter på 8 mm eller 10 mm. Du kan även välja din favorit från tre färgalternativ. Vill du ha klassisk guld, stilrent silver eller en mäktig svart?
Användningsfrekvens
Det här smycket kan bäras regelbundet, men kan orsaka obehag under sömn, sport eller långa perioder av oavbruten användning.
Biokompatibilitet
Om du lider av nickelallergi är detta smycke säkert för dig.
Vattentäthet
Smycket är designat för att vara vattentätt Det är osannolikt att det går sönder eller tappar färg när det utsätts för vatten eller kroppsvätskor.
Livslängd
Med rätt skötsel och hantering kan detta smycke hålla en hel livstid utan att tappa sin glans.
Lätt att ta på/av
Det är lätt att ta på/av detta smycke på grund av dess mycket användarvänliga öppnings- och stängningsmekanism.
Recensioner
Det finns inga recensioner ännu! Klicka på knappen till höger för att skicka in en!