Bodymod Essentials
Motring till hänge
Inte tillgänglig



Produkten är inte längre tillgänglig
Material: Rostfritt stål
There are no reviews on this product yet.
Användningsfrekvens
Daglig användning
Biokompatibilitet
Passar de flesta hudtyper
Vattentäthet
Stänktålig
Livslängd
Delvis hållbar
Lätt att ta på/av
Ganska enkel
Namn: Motring till hänge
SKU: Part-18
Brand: Bodymod Essentials
Låstyp: Twist
Typ av smycke: Lösa kedjelänkar
Material: Rostfritt stål
Antal enheter: 3
Design: Enkel
En navelpiercing, eller vilken annan piercing med hänge som helst, är gjord på ett speciellt sätt. Syftet med detta sätt är att ifall hänget av en eller annan orsak skulle fastna i t.ex. kläderna så fastnar inte hela piercingsmycket. Endast hänget faller av och detta är kopplat till själva piercingen med en liten motring som kan ge efter om man har en sådan typ av otur.
Vi får med jäma mellanrum frågor från kunder som har köpt navelpiercingar med hänge och som inte kan förstå hur piercingsmycken går sönder så pass lätt. Det har dock visat sig i de flesta fallen att navelpiercingen inte har gått sönder utan helt enkelt sitter fast i byxkanten, eller så har hänget rivits av när man har tagit på sig tröjan. Men detta är helt enkelt en säkerhetsfunktion så att naveln inte river och blir skadat av smycket.
Om du är en av dem som har upplevt att hänget har fallit av så kan du här köpa ett litet paket med tre nya ringar som du gör att du kan fästa tillbaka ditt hänge i piercingsmycket. Du väljer själv mellan fem olika färger, allt beroende på vilken färg din nuvarande piercing är. Motringens diameter kan du också välja, och likaså diametern. Den största majoriteten använder ringar på 4 mm. Vi har dock också valt att inkludera en mindre modell på endast 3 mm. i vårt lager.


