





Namn: Tungring med glitterkula
SKU: Tongue-67
Brand: Bodymod Moments
Trådtjocklek: 1.6 mm.
Låstyp: Utvändig tråd
Typ: Tungstav
Placering: Tunga
Längd: 16 mm.
Material: Kirurgiskt stål
Bindkula: 5 mm.
Är smycket limmat?: Ja
Antal enheter: 1
Design: Glitter
Sekundärmaterial: Clear epoxy
Är smycket pläterat?: Ja, kulan
Bara för av att en tungring sitter inne i munnen behöver den inte vara tråkig att se på. Ju mer kul, glitter och färger, desto mer uppmärksamhet kommer att den också skapa. Här handlar det om en tungring som faktiskt har allt.
Det finns hela 7 snygga klara färger att välja mellan, som består av flera färgade glitterflingor som är samlade under en kupol av klar plast. Eftersom det handlar om glitterflingor så kommer denna snygga tungringen att glittra och glimta när du talar eller öppnar munnen och ljuset hittar sin väg in.
Den klara plastkupolen består av ett tunt lager epoxy som både håller glitterflingorna på plats, och har funktionen att det skyddar tänder samt tandkött mot skador.
Det finns bara bra orsaker att skaffa denna tungring. Välj din favoritfärg och lägg den i din varukorg.
Användningsfrekvens
Det här smycket kan bäras regelbundet, men kan orsaka obehag under sömn, sport eller långa perioder av oavbruten användning.
Biokompatibilitet
Smycket är tillverkat i ett material som är populärt för kroppssmycken och kan bäras av de flesta utan att orsaka några reaktioner.
Vattentäthet
Metallsammansättningen och/eller hantverket i detta smycke gör det känsligt för vatten och svett.
Livslängd
Detta smycke är hållbart. Med rätt skötsel och förvaring kan det hålla i upp till 2 år.
Lätt att ta på/av
Det är ganska enkelt att ta på/av detta smycke. Inget verktyg krävs, bara lite tålamod och stadiga händer.
Recensioner
4.02 recensioner
Rating
Vacker piercing
Den är otroligt vacker och man lägger verkligen märke till den. Den enda nackdelen är att den känns stor och tung när man väl får på sig den.
Recension av Nanna Winther
Rating
Behaglig och riktigt vacker
Det enda minuset är att den är svår att spänna helt, annars riktigt cool piercing
Recension av Helene