Bodymod Premium
Labret av 14 karat guld med hjärttopp




Välj Material
Färg: Guld
Kulstorlek: 3 mm
Trådtjocklek: 1,2 mm
Längd: 8 mm
There are no reviews on this product yet.
Användningsfrekvens
Daglig användning
Biokompatibilitet
Allergivänlig
Vattentäthet
Vattentät
Livslängd
Delvis hållbar
Lätt att ta på/av
Ganska enkel
Namn: Labret av 14 karat guld med hjärttopp
SKU: Labret-115
Brand: Bodymod Premium
Trådtjocklek: 1,2 mm
Låstyp: Push-in
Typ av smycke: Labret, Flatback
Placering: Tragus, Spiderbite, Snakebite, Medusa, Madonna, Lower labret, Örsnibb, Helix, Conch, Forward helix, Angelbite
Längd: 8 mm
Färg: Guld
Antal enheter: 1
Design: Hjärta
Kulstorlek: 3 mm
Med detta smycke får du ett sött litet hjärta till din läppiercing som exempel. Detta hjärta är gjort av 14 karat guld som ökar smyckets exklusivitet en aning. Hjärtat sitter på en labret som är gjort av plastmaterialet PTFE.
Smycket används genom att du tar ut hjärtat ut från labretten. Det sitter nämligen en liten pinne fast under hjärtat som ska föras ner i öppningen i labretten. Därför fungerar hjärtat också som smyckets låsmekanism.
Labretter är också kända för att kunna användas i många olika piercingar. De kan exempelvis vara en fördel att använda den i en traguspiercing, där det finns mindre chans att samla skit. Framförallt om du använder ett vanligt öronpiercing med ett lås bakom. Då labretten är gjord av PTFE blir det bara ännu bättre då den skonar din piercing och dess omgivning. Om du har otur och får ett slag på smycket så kommer materialet att ge efter och böja sig.














































