Bodymod Premium
Oändlig ring av 14 karat guld med hänge och opaler på sidan





Stentyp: Opalit
Välj Material
Färg: Guld
Färg på sten: Opalvit
Trådtjocklek: 1,2 mm
Välj Diameter
There are no reviews on this product yet.
Användningsfrekvens
Daglig användning
Biokompatibilitet
Allergivänlig
Vattentäthet
Vattentät
Livslängd
Hållbar
Lätt att ta på/av
Användarvänlig
Namn: Oändlig ring av 14 karat guld med hänge och opaler på sidan
SKU: Ring-149
Brand: Bodymod Premium
Trådtjocklek: 1,2 mm
Låstyp: Gångjärn
Placering: Tragus, Spiderbite, Snug, Snakebite, Lower labret, Örsnibb, Helix, Conch, Anti-tragus, Forward helix, Angelbite
Färg: Guld
Färg på sten: Opalvit
Stentyp: Opalit
Antal enheter: 1
Design: Enkel
Ringen är en såkallad oändlig ring. Det låter som att den inte har några ändar men det är inte helt sant, annars skulle den vara svår att ta på. Det betyder bara att när ringen är stängd så är ändarna inte lika lätt att hitta pga det sättet den stängs på. En liten del av ringen kan nämligen öppnas som du även kan se på bilden ovan. Den delen är fäst vid resten av ringen med ett litet gångjärn så att den kan luta upp och ner. Du öppnar och stänger ringen genom att dra lätt i motsatt ända av gångjärnet samtidigt som du håller fast i ringen. På det sättet kommer den lilla knoppen som sitter i änden av staven ut på änden på ringen. Det kanske bara behöver testas några gånger innan tekniken finns.
Ringen är gjord av 14 karat guld och här väljer du själv om det ska vara den vanliga gula guldet eller det vita guldet. Båda varianterna innehåller lika mycket guld. Du behöver även bestämma diameter på ringen som ska passa till den du ska använda den till.
Ringen passar bra i både öronpiercingar och näspiercingar. Men inte i septum eftersom opalerna kommer peka neråt. Ringens trådtjocklek är 1,2 mm.